logo
  • Pekinska kapusta

    Pekinska kapusta

Názov: pekinska kapusta
Energie: 66 kj
Kalórie: 15,76 kcal
Hmotnosť: 100 g
Bielkoviny: 1,1 g
Sacharidy: 1 g
Tuky: 0,3 g
Vláknina: 2,8 g
GI: 10

Popis:

Pekinska kapusta je jemná listová zelenina príbuzná s našou kapustou. Veľa kuchárov si pekinskú kapustu pletie s kapustou čínskou.   

Pochádza z Číny, kde bola kultúrnou plodinou už v 3. storočia. Predpokladá sa, že ide o spontánneho kríženca čínskej kapusty a okrúhlice, lebo vraj v prírode sa nikde nenašla divoko rastúce. Do Európy sa pekinska kapusta dostala niekedy pred rokom 1790 cez Vietnam. U nás sa s prvými pestovateľskými pokusmi začalo okolo roku 1930.

Pestovanie pekinskej kapusty sa však v Európe aj u nás rozbiehalo len pomaly. Jednou z príčin je jeho citlivá reakcia na klimatické podmienky. S velkovýrobním pestovaním sa u nás začalo až v roku 1998.

 Pekinska kapusta je jednoročná rastlina. Klíči už za 2-4 dni po výseve. Listy sú bezřapíkaté so širokými belavými rebrami, čepeľ neojíněná, svetlo zelená. Listy tvoria ružicu so stredovou hlávkou. Možno ich žať za 60-90 dní po výseve.

Čínska kapusta je nízkoenergetická zelenina . 1 kg má 665 kJ. Je bohatá aj na i vitamíny, najmä čerstvé mladé listy majú viac vitamínu C ako citróny, obsahuje aj karotén, niacín, vitamíny Bl, B2 a iné. Z minerálnych látok obsahuje veľmi veľa draslíka, ďalej vápnik, horčík, železo, síru, malé množstvo sodíka a ďalších látok . Obsahuje protisklerotické zložky a látky s hojivým účinkom na zažívací trakt.

 

Čínska kapusta vyzerá takto :

Čínské zelí

 

Potravinu pekinska kapusta již vidělo 3220 uživatelů.